15 czerwca 2022 Udostępnij

Czas i technologia: przyszłość języków nowożytnych

Nieważne, jak daleko w przeszłość sięgają archeolodzy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jakaś forma komunikacji - pisana, ustna lub gestykulowana - służyła w życiu codziennym. W rzeczywistości nawet psy rozumieją ludzkie gesty, takie jak wskazywanie, więc nasi najwcześniejsi przodkowie prawdopodobnie znali sposób komunikowania się o kierunku, w którym znajduje się jedzenie, lub o wrogach bezchmurnej nocy.

Oczywiście język, jaki znamy dzisiaj, ewoluował na wiele dzikich i wspaniałych sposobów od czasów Sumerów (3000 lat p.n.e.), które podobno zawierają najwcześniejsze dowody istnienia języka. Niektóre z tych zmian, takie jak dodanie metafor i rymów, wykraczają daleko poza podstawowy język przetrwania i jako takie były uważane za nieistotne.

Podobnie, Podobnie slang i nowe słowa, które wydają się spontanicznie rozwijać w mediach społecznościowych, mogą być postrzegane jako nieistotne. Jednak już teraz możemy zaobserwować, jak ten nowy język służył do definiowania pokoleń i oddzielania placów społecznych od tego, co TikTok uważa za fajnego kota. I w tym sensie czas ma ostatnie słowo.

Niestety, na każdą nowo zdobytą formę języka ludzkość traci co dwa tygodnie język na zawsze (według Language Conservancy jest ich 26 rocznie). Oznacza to, że historie i doświadczenia, które mogły być opowiadane przez dziesiątki lat w danym języku, również stają się ofiarami czasu.

Choć na całym świecie podejmowane są wysiłki, by zachować te języki dla przyszłych pokoleń, nie możemy oprzeć się wrażeniu, że po raz kolejny mamy do czynienia z wyścigiem z czasem.

W tym artykule, przyjrzymy się roli czasu i technologii w ewolucji języków nowożytnycha konkretnie - jak słowa, które dziś uważamy za oczywiste, mogą się zmienić w przyszłości wraz z rozwojem kultury i nauki.

Kultura i polityka tożsamości

Sposób wyrażania własnej tożsamości (lub jej brak, zależnie od okoliczności) stał się jednym z najważniejszych pól bitewnych początku XXI wieku. Wraz z tym, kilka nowych słów i zwrotów weszło już do współczesnego leksykonu. Na przykład termin "kolorowa osoba" (Person of Colour, PoC) stał się pojęciem zbiorczym dla wielu grup mniejszościowych żyjących w Stanach Zjednoczonych, w szczególności zastępując określenia, które kiedyś były w powszechnym użyciu, a teraz są uważane za epitety rasowe.

Słowa umierają po cichu i naturalnie. W Wielkiej Brytanii słowo "aerodrome", oznaczające miejsce dla sterowców, zostało usunięte ze Słownika Collinsa w 2011 roku. Tymczasem "conk" (nos), "caterwaul" (krzyk), "hobbledehoy" (niezręczny wiek przedpokwitaniowy), "fizgig" (osoba zalotna) i tysiące innych angielskich słów uważa się za zagrożone. Jednak, co ważniejsze dla tego rozdziału, słowa, które mogą wydawać się niewinne, również mogą zostać wyparte z codziennego użycia w imię włączenia lub ograniczenia możliwości obrażania.

W programie Microsoft Word od co najmniej dziesięciu lat zachęca się do używania słów neutralnych płciowo, przy czym słowa "strażak", "policjant" i "przewodniczący" są uważane za niepotrzebnie nacechowane płciowo, nawet jeśli dana osoba identyfikuje się jako mężczyzna. W tym przypadku preferowane określenia: "strażak", "policjant" i "przewodniczący" nie są wcale nowymi słowami. Jednak w przypadku potencjalnie obraźliwych słów, takich jak "Eskimos" czy "Redskin" (jak w przypadku drużyny futbolu amerykańskiego Washington Redskins, która niedawno zmieniła nazwę), często lepiej jest, gdy nowe słowo pochodzi od samych ludzi.

Niestety, przy wszystkich dobrych intencjach to drugie podejście również może być kłopotliwe. Choć zwrot "rdzenny Amerykanin" jest powszechny w USA, osoby z tej grupy demograficznej mogą preferować inne określenia. Smithsonian National Museum of the American Indian wymienia nazwy plemion (np. Sioux, Navajo), American Indian i Indigenous American jako najmniej problematyczne określenia ludzi, którzy żyli w obu Amerykach przed Europejczykami. Jeśli chodzi o "Eskimosów", to fakt, że słowo to jest używane przez ludność Pierwszych Narodów, nie oznacza, że wszyscy mogą go używać.

W tym właśnie tkwi problem z uznaniem tego czy innego słowa za obraźliwe, a mianowicie nieunikniona walka, która toczy się o jego pierwotne znaczenie i o to, co ono zaczęło oznaczać. Powtórzmy jeszcze raz: to, że termin Eskimos (prawdopodobnie) pochodzi od francuskiego esquimaux i odnosi się po prostu do kogoś, kto robi rakiety śnieżne, nie oznacza, że od pokoleń nie był on używany jako obraźliwe określenie tej grupy. Mając to na uwadze, lepiej byłoby wyeliminować to określenie z zachodnich słowników, niż wywoływać jakiekolwiek przykrości.

Naprzód, na Marsa i Księżyc

Podczas gdy szybka ewolucja języków ziemskich wciąż dostarcza nam wielu intelektualnych wysiłków, niestrudzonej pracy i zasobów, wyścig kosmiczny niezaprzeczalnie okazał się niekończącym się źródłem spekulacji, a także rzeczywistych odkryć i innowacji.

Na dzień dzisiejszy, Mars jest jedyną znaną nam planetą zamieszkaną w całości przez roboty. Nawet dziś, gdy miliarderzy ścigają się, aby przekształcić przestrzeń kosmiczną w kolejny komercyjny plac zabaw, ludzie są nadal bardzo daleko od odwiedzenia Czerwonej Planety, choćby dlatego, że dotarcie tam przy użyciu najnowszej technologii napędowej zajmuje siedem miesięcy.

Załóżmy jednak hipotetycznie, że za tysiąc lat a) nie zniszczymy jeszcze Ziemi i b) będziemy mieli dobrze rozwiniętą kolonię na Marsie, jak wpływ 389,4 milimetra kilometrów wpłynąłby na sposób, w jaki Ziemianie i Marsjanie komunikują się ze sobą? Aby odpowiedzieć na to pytanie, poprosimy eksperta językowego, profesora Giuseppe Longobardiego, o opinię na temat przyszłego międzyplanetarnego lingua franca:

"Jest bardzo prawdopodobne, że gdy tam dotrzemy, nie znajdziemy mieszkańców Marsa. A jeśli tak, to kto wie, jaki może być ich język. Załóżmy jednak, że [...] uda nam się założyć kolonie na Marsie. Oczywiście, gdyby kontakt między ludźmi żyjącymi na Ziemi a ludźmi żyjącymi na Marsie został przerwany na kilkadziesiąt lat, prawdopodobnie rozpoczęłoby się różnicowanie języków."

"Jest to coś, co widzieliśmy już kilkakrotnie podczas kolonizacji innych kontynentów. Na przykład brazylijski portugalski różni się nieco od europejskiego portugalskiego, a amerykański angielski różni się nieco od brytyjskiego angielskiego, więc nie byłoby to zaskakujące."

"Amerykański angielski używany na Marsie prawdopodobnie bardzo powoli odróżniałby się od amerykańskiego angielskiego używanego w, w Bostonie lub Los Angeles".

Oczywiście odległość między Portugalią a Brazylią oraz Ziemią a Marsem są zupełnie inne, ale miejmy nadzieję, że pewnego dnia szybkość i efektywność nowoczesnej komunikacji będzie reprezentowana na dystansach międzyplanetarnych tak samo jak lokalnie. Obecnie sygnały radiowe docierają na Ziemię z Marsa w czasie od 4 do 14 minut, w zależności od odległości od Ziemi, co prawdopodobnie spowoduje rozszczepienie się języka ziemskiego i marsjańskiego na dwie odrębne gałęzie niż kilkusekundowe opóźnienie.

Prawdopodobnie najbardziej bezpośrednią zmianą języka używanego przez naszego planetarnego kuzyna byłoby dodanie nowego slangu.

Emojis do hieroglifów: Czy zatoczyliśmy pełny krąg?

Jeśli pomysł języka z epoki kosmicznej wydaje się zbyt odległy, wyobraźmy sobie XIX-wiecznego podróżnika w czasie, który musiałby odnaleźć się w realiach współczesnego języka, a zwłaszcza pojąć koncepcję emojis i ich rolę w naszych codziennych kontaktach.

Podczas gdy hieroglify są znane z przekazywania doświadczeń i życia całych dynastii, emojis mogą być ostateczną reprezentacją nowoczesnej komunikacji. Na przykład w komunikatorze Facebook Messenger można ustawić ulubione emoji, aby nigdy nie musieć odpowiadać niczym innym. Rzeczywiście, kciuki w górę. Należy jednak zadać sobie pytanie, czy te dwie rzeczy - emoji i hieroglify - łączy coś więcej niż tylko powierzchowne podobieństwo. Czy język w końcu ewoluował do tego stopnia, że zaczął się cofać?

Cóż, nie. Chociaż emojis i emotikony, które są jak emojis, ale wyłącznie tekstowe, stały się integralną częścią języków na całym świecie, ich zastosowanie w komunikacji jest ograniczone kilkoma czynnikami, między innymi całkowitym brakiem reguł gramatycznych i niemożnością przekazania takich rzeczy jak sarkazm. Co ciekawe, jest to również powód, dla którego opracowanie doskonałych narzędzi do tłumaczenia SI trwa tak długo. Język informacyjny jest prawie niemożliwy do skonstruowania bez kontekstu.

Profesor Giuseppe Longobardi zauważa, że emojis nie po raz pierwszy ludzie próbują skracać język: "Ponieważ telegramy były płatne od liczby słów, styl telegraficzny polegał na użyciu jak najmniejszej liczby słów treści i usunięciu słów funkcyjnych. [Ten styl pisania] nie przetrwał wymierania telegramu jako środka komunikacji". Innymi słowy, formy piśmiennictwa związane z konkretnymi technologiami nie zawsze są w stanie przetrwać dłużej niż do dnia, w którym wyciągnięto wtyczkę z ich produkcji.

Ten ostatni punkt wymagałby jednak końca zarówno telefonu komórkowego, jak i Internetu, co jest mało prawdopodobne, chyba że w najgorszym wypadku w stylu Mad Maxa. Poza zniewagą dla społeczeństwa, jaką był film "Emoji Movie", trudno sobie wyobrazić, w jaki sposób emojis mogłyby stać się jeszcze bardziej zintegrowane z codziennym życiem. Już teraz można kupić pluszowe zabawki z kilkoma najpopularniejszymi emojis, w tym z kupą.

Ewolucja języka: to już się dzieje! Nowe dane ujawniają zaskakujące spostrzeżenia

Jak już wspomniano, media społecznościowe mają tendencję do tworzenia własnych słów z zastraszającą częstotliwością. Wiele z tych słów trafia również do słownika. Tak więc na każde "hobbledehoy", które wychodzi z mody, zwykle czeka "yeet" lub "lit", które je zastępują.

Istniejące słowa czasami nabierają też nowych znaczeń. Extra", które oznacza między innymi "dodawać do czegoś", zyskało ostatnio nową definicję jako przymiotnik, określający coś ekstrawaganckiego (zwykle niepotrzebnie).

W badaniu przeprowadzonym przez OnePoll w październiku 2021 r. 500 osób poproszono o określenie znaczenia kilku słów i zwrotów, które pochodzą z pokolenia Gen Z. Były to: "basic", "shook", "snacc", "salty", "stan", "simp" i "mood". Demografia, która najprawdopodobniej rozumie znaczenie każdego z tych terminów. Ponieważ 26% użytkowników TikTok w Wielkiej Brytanii należy do tego przedziału wiekowego, wyniki nie są dużym zaskoczeniem.

W innych miejscach jedno z głównych źródeł nowych słów i zwrotów pochodzi z miejsca zupełnie innego niż media społecznościowe - z pracy. W osobnym badaniu OnePoll, najbardziej nielubiane biurowe buzzwordy to myśl nieszablonowo" (40%), "odbuduj lepiej", "synergia" (oba po 25%) oraz "nisko wiszący owoc" (24%). Jak na ironię, pomimo niesmaku, jaki wywołują u niemal wszystkich odbiorców, którzy się z nimi zetknęli, terminy te mają tendencję do rozprzestrzeniania się w szerokim zakresie. Myślenie nieszablonowe i "wykorzystywanie synergii" (17%) to coś, o czym kierownicy biur marzą już od bardzo dawna.

Co dziwne, w obu przypadkach język stał się prawdopodobnie mniej zrozumiały. To synergise" nie znaczy nic dla większości ludzi, którzy nie mają styczności z takim językiem na co dzień, podczas gdy "shook" to tak naprawdę inny sposób na powiedzenie "shaken", słowo, które jest powszechnie przypisywane do AAVE, czyli African American Vernacular English. Ten punkt prowadzi nas z powrotem do naszej pierwszej części, a mianowicie do kwestii zapożyczania słów i zwrotów od grupy, która nie jest nasza własna.

Ewolucja pod przewodnictwem kobiet, rosnąca przepaść międzypokoleniowa i koniec emojis?

Innym interesującym wynikiem ankiety jest fakt, że płeć odgrywała znaczącą rolę. Osoby identyfikujące się jako kobiety były średnio prawie dwa razy bardziej biegłe w znajomości neologizmów niż osoby identyfikujące się jako mężczyźni.

SPRAWDZENIE NASTROJU - 53% kobiet znało prawidłowe znaczenie słowa "vibe check", podczas gdy wśród mężczyzn odsetek ten wynosił 39%.

EXTRA - 41% kobiet wskazało poprawną definicję słowa "extra" (tj. osoba, która jest ekstrawagancka, wymagająca lub dramatyczna), podczas gdy wśród mężczyzn było to tylko 26%.

PUŁAPKA PRAGNIENIA - 28% kobiet znało termin "pułapka na pragnienie", ale termin ten umknął większości mężczyzn - zaledwie 16% poprawnych odpowiedzi, 25% 25% mężczyzn uznało, że "pułapka pragnienia" jest formą odwodnienia alkoholowego.

Należy zaznaczyć, że konotacje terminów takich jak "ekstra", "pułapka na pragnienie" lub podobnych słów były tradycyjnie (i kontrowersyjnie) przypisywane kobietom. Na przykład, dobrze udokumentowane jest, że przymiotniki takie jak "histeryczny", "nadmiernie dramatyczny" i pojęcia takie jak nadmierna zmysłowość lub wykazywanie zachowań przyciągających uwagę były nieproporcjonalnie często używane do opisywania i etykietowania kobiet przez pokolenia.

Jednakże, nieco bardziej przewidywalne wyniki pokazały, że znajomość slangu jest odwrotnie proporcjonalna do wieku. Osoby z pokolenia Z i Millennials są średnio dwa razy bardziej biegłe niż osoby z pokolenia X i Boomers.

STAN - Tylko 8% osób w wieku 55 lat i starszych znało poprawne znaczenie słowa "stan" jako "bycie fanem/ kibicem".

SIMP - Tylko 3% osób z późnego pokolenia X i wyżu demograficznego znało słowo "simp". W szczególności połowa osób z pokolenia X uważała, że "simp" to "osoba o niskiej inteligencji".

SNACC - Zaledwie 1% osób w wieku od 55 do 64 lat znało to określenie, podczas gdy ponad 50% osób w wieku od 18 do 24 lat wykazało się znajomością tego terminu.

I dalej na temat emojis: dane z badania pokazały również, że te małe żółte ideogramy mogą wkrótce odejść do przeszłościPrzynajmniej jeśli chodzi o komunikację biznesową, a co jeszcze bardziej zaskakujące, wszystkie pokolenia zgadzają się z tym stwierdzeniem.

60% respondentów w Wielkiej Brytanii uważa, że emojis w komunikacji biznesowej są nieodpowiednie.

53% respondentów uważa, że emojis sprawiły, iż komunikacja biznesowa stała się bardziej nieformalna / zubożona.

52% respondentów uważa, że 3 znaki to absolutnie dopuszczalna liczba kolejnych emoji, a 17% 17% jest w stanie wytrzymać tylko jeden emoji na raz.

W miarę jak gonimy za trendami i doganiamy sam język, tylko kilka rzeczy pozostaje pewnych: jedną z nich jest to, że niezależnie od czasu i miejsca, ludzie nie mogą powstrzymać się od komunikacji. Dzięki takim interakcjom nieuchronnie wiążemy naszą tożsamość (lub przynajmniej jej część) ze słowami, definicjami i wszelkimi innymi formami.

Druga, nieco bardziej fatalistyczna pewność, przywołuje powiedzenie i aż nazbyt realny paradoks, że jedynym niezmiennym aspektem życia jest sama "zmiana". Niewątpliwie niektóre trendy i praktyki językowe "rodzą się, by umrzeć", inne staną się powszechne szybciej, niż moglibyśmy się spodziewać, ale większość naszego codziennego języka będzie się po prostu zmieniać, ewoluować, adaptować.

Karolina Szumlańska

Redakcja rumunski.info.pl