16 stycznia 2018 Udostępnij

TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY ANGIELSKI – TŁUMACZENIA PRZYSIĘGŁE POLSKO-ANGIELSKI i ANGIELSKO-POLSKIE

Trudno współczesny świat wyobrazić sobie bez języka angielskiego. Zna go praktycznie zdecydowana większość społeczeństwa, uczą się go już dzieci w przedszkolu. Nie każdy jednak może zająć się tłumaczeniami z języka angielskiego. W przypadku zwykłych tłumaczeń może wystarczy znajomość języka, ale już przy tłumaczeniach przysięgłych te wymagania będą dużo większe.

Warto zastanowić się kim jest tłumacz przysięgły i kiedy realizuje swoje zadania.

Tłumacz przysięgły angielski – kto to taki?

Tłumacz przysięgły jest specjalistą, który wykonuje tłumaczenia poświadczone dokumentów urzędowych lub sądowych i potwierdza zgodność z oryginałem przekładów, które wykonywane są przez inne osoby. Aby zostać tłumaczem przysięgłym nie wystarczy znajomość języka i studia wyższe. Należy również zdać egzamin organizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, po którym można być wpisanym na listę tłumaczy przysięgłych. W pracy tłumacza przysięgłego liczy się wiedza z zakresu prawa również brytyjskiego bądź amerykańskiego i oczywiście doskonała znajomość specjalistycznej terminologii. Dodatkowo tłumacz, który zdał ministerialny egzamin staje się osobą zaufania publicznego, w swojej pracy musi być uczciwy i bezstronny.

Nie ma w tej chwili żadnych ogólnych przepisów europejskich, które mogą regulować pracę tłumaczeń poświadczonych. W wielu krajach nie ma tłumacza przysięgłego w takiej formie jak ten zawód działa w naszym kraju.

Wizyta u tłumacza przysięgłego

Kiedy udać się do tłumacza?

Nie zawsze wiadomo komu powinno się zlecać przekład danego pisma czy zwykłemu tłumaczowi czy przysięgłemu. Pod względem merytorycznym pewnie nie zauważymy różnicy w treści, jednak musimy liczyć się z tym, że jedynie tłumacz przysięgły może nadać dokumentom moc prawną równą oryginałowi. Polskie urzędy nie honorują dokumentów, które będą tłumaczone przez zwykłego tłumacza i będą wymagać pracy wykonanej przez tłumacza przysięgłego. Warto zdawać sobie z tego sprawę i gdy chodzi o sprawy urzędowe zwracać się o pomoc właśnie do takiej osoby.

Tłumacz przysięgły angielski – odpowiedzialność

Praca tłumacza przysięgłego nie jest prosta, ponieważ wynika z niej odpowiedzialność za dokumenty jakie będzie przygotowywał. Podlega on odpowiedzialności zawodowej i jeśli nie będzie wywiązywał się z nich możę się to wiązać z karą dla niego. Musi on również wykonywać wszystkie pojawiające się zlecenia ze strony sądu, policji czy prokuratury. Jest to więc zawód z pewnymi obowiązkami narzuconymi ustawą, który trzeba traktować poważnie, by zadania realizować zgodnie z wymogami ustawy.

Karolina Szumlańska

Redakcja rumunski.info.pl