1 lipca 2022 Udostępnij

6 Najłatwiejszych języków do nauki dla osób posługujących się językiem angielskim

Więc, myślisz o nauce nowego języka... osobiście nie moglibyśmy wymyślić lepszego sposobu na spędzenie czasu!

Jest tak wiele powodów, aby nauczyć się języka. Na przykład, możesz chcieć zmienić miejsce zamieszkania, zaimponować rodzicom swojego partnera lub mieć super moc bycia w stanie rozmawiać z ogromną częścią świata (zwłaszcza jeśli uczysz się wspólnego języka jak hiszpański czy chiński).

Jeśli jednak nie jesteś pewien, jaki język wybrać, dlaczego nie zająć się jednym z najłatwiejszych języków do nauki? Niezależnie od tego, czy są one "łatwiejsze" czy nie, opanowanie języka obcego wymaga wysiłku, poświęcenia i wielu godzin praktyki. Ale niektóre języki są prostsze do nauczenia niż inne, jeśli jesteś osobą mówiącą po angielsku.

Aby pomóc Ci zawęzić opcje i zacząć ćwiczyć od razu, stworzyliśmy listę najłatwiejszych języków do nauki. Ale najpierw...

Co sprawia, że język jest łatwy do nauczenia?

Omówmy kilka kryteriów, które określają poziom trudności w nauce języka obcego dla osób anglojęzycznych:

 • Podobieństwo leksykalne: Stopień, w jakim języki pokrywają się z angielskim, w tym słownictwo, może mieć bezpośredni wpływ na to, jak łatwo jest się ich nauczyć. To narzędzie do porównywania języków jest świetnym sposobem na sprawdzenie, które języki mają najbardziej podobne słownictwo.
 • Alfabet: Języki, które mają podobny system alfabetu są naturalnie uważane za najłatwiejsze dla osób posługujących się językiem angielskim. Opanowanie nowego alfabetu, który nie wygląda tak jak ten, który znasz, może okazać się prawdziwym wyzwaniem.
 • Gramatyka: Mniej skomplikowane zasady gramatyczne oznaczają mniej pracy i wątpliwości podczas mówienia! Jednak, mimo że języki z naszej listy są uważane za jedne z najłatwiejszych do nauczenia, nadal istnieją pewne ogólne różnice gramatyczne, na które należy zwrócić uwagę podczas nauki.
 • Umiejętność ćwiczenia: Kiedy już nauczysz się podstaw, nadszedł czas, aby zastosować swoją wiedzę w praktyce. Jednak bez rozmowy z drugą osobą, znacznie trudniej jest rozwijać się w nauce języka. Jeśli mieszkasz w małym miasteczku w Teksasie, jest bardzo mało prawdopodobne, że będziesz mógł rozmawiać z osobami mówiącymi po francusku. Mimo to, szansa na praktykowanie hiszpańskiego może być dość wysoka.
 • Dostępne zasoby: Rozważając, którego języka się uczyć, najlepiej zwrócić uwagę na to, jak wiele zasobów i narzędzi jest dostępnych dla Ciebie do wykorzystania. Im szerzej dostępne są zasoby, tym łatwiej będzie Ci opanować język.

Teraz, gdy wiesz, czego szukać przy wyborze łatwiejszego języka do nauki, zobaczmy listę najlepszych opcji.

Top 6 najłatwiejszych języków do nauki (dla osób posługujących się językiem angielskim)

Hiszpański

Najłatwiejszy język do nauki dla osób mówiących po angielsku? Nie jest chyba zaskoczeniem, że na czele naszej listy znajduje się język hiszpański. W USA około 30% populacji mówi płynnie po hiszpańsku, co ułatwia opanowanie języka poprzez zanurzenie się w kulturze. Poza USA, jest on powszechnie używany w Europie, Ameryce Południowej i Afryce. Hiszpański jest drugim najczęściej używanym językiem na świecie, więc z pewnością znajdziesz wiele okazji, aby sprawdzić swoje umiejętności z native speakerami.

Hiszpański jest jednym z języków romańskich wywodzących się z łaciny. Oznacza to, że wiele hiszpańskich słów ma podobne odpowiedniki w języku angielskim. Ponadto, wiele słów z przyrostkiem -tion w języku angielskim jest takich samych w języku hiszpańskim, ale wymieniasz go na przyrostek -ción lub -sión. Ponadto, co jest proste w języku hiszpańskim, to fakt, że jest to język fonetyczny - większość słów wymawia się tak, jak się je pisze. Nic trudnego, prawda?

Problemy pojawiają się, gdy chodzi o gramatykę. Chociaż zapamiętanie hiszpańskich koniugacji i niektórych wyjątków od reguł gramatycznych może być wyzwaniem, czasy czasowników w większości pokrywają się z tymi, których używasz w języku angielskim. Z tego powodu, przyzwyczajenie się do hiszpańskiej gramatyki nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Francuski

Jeszcze jeden język z rodziny romańskiej na naszej liście to francuski. Pomimo różnic w wymowie, francuski alfabet jest podobny do angielskiego. Jednak najbardziej znaczącą zaletą jest ogromna ilość wspólnego słownictwa. W rzeczywistości, angielski ma więcej wspólnych słów z francuskim niż wszystkie inne języki romańskie! (w tym portugalski, włoski i hiszpański).

Podobnie jak hiszpański w Ameryce, francuski jest powszechnie używany (i nauczany) w Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Jeśli więc mieszkasz w jednym z tych krajów, zawsze znajdziesz kogoś, z kim będziesz mógł porozmawiać i poćwiczyć swoje umiejętności.

Norweski

Możesz być zaskoczony, ale język norweski jest jeszcze mniej skomplikowany do nauki dla osób posługujących się językiem angielskim niż francuski i hiszpański. Dzieje się tak dlatego, że jest to jeden z języków germańskich. Tak jak angielski! Ze względu na to, norweski dzieli z angielskim wiele wspólnych słów. Poza tym, struktura zdań jest prawie taka sama.

Jeśli chodzi o gramatykę, to nie ma w niej nic zdradliwego. Na przykład, język norweski ma tylko jedną formę każdego czasownika w każdym czasie. Jego skandynawski brat, szwedzki, jest również jednym z łatwiejszych języków do nauki dla osób posługujących się językiem angielskim. Główną rzeczą, która może sprawić, że poczujesz się zdezorientowany, jest trudna wymowa. Jednak tylko kilka dźwięków jest nieznanych osobom anglojęzycznym.

Holenderski

Kolejnym najłatwiejszym językiem obcym do nauki jest niderlandzki. Po angielskim i niemieckim, jest to jeden z najczęściej używanych języków germańskich na świecie.

Chociaż angielski rozwinął się z języków germańskich, nie umieściliśmy niemieckiego na naszej liście z powodu jego skomplikowanej gramatyki i wymowy. Język niderlandzki jest o wiele bardziej prosty. Używa wielu słów, które mają taką samą pisownię jak w języku angielskim. Zwróć jednak uwagę na wymowę, ponieważ wiele słów brzmi inaczej, nawet jeśli wyglądają tak samo.

Afrikaans

Chociaż nie jest to najbardziej popularny język do nauki, afrikaans jest powszechnie używany w Afryce Południowej i jest bardzo blisko spokrewniony z holenderskim, ale jest nieco łatwiejszy do nauczenia dla osób mówiących po angielsku. Przyjrzyjmy się dlaczego.

Po pierwsze, nie ma płci gramatycznej. Na przykład, w afrikaans, używasz "die", aby oznaczać "the". W niemieckim, dla porównania, znajdziesz trzy wersje: "der", "die" i "das". W afrikaans, koniugacja czasowników prawie nie istnieje i są tylko 3 czasy do nauki!

Nie tylko to, ale jest tam kilka pamiętnych i opisowych (prawie przezabawnie tak) słów, kiedy tłumaczysz je na angielski. Kameelperd oznacza żyrafę, ale bezpośrednio tłumaczy się na "koń wielbłąda". Verkykers oznacza lornetkę, ale tłumaczy się na "daleko patrzący"!

Z tych powodów, plus podobieństwa do angielskiej pisowni, afrikaans może być zabawnym i łatwym językiem do nauki!

Portugalski

Portugalski jest ostatnim najłatwiejszym językiem do nauki na naszej liście. Podobnie jak hiszpański, jest częścią rodziny języków romańskich i dzieli wiele podobnych słów z angielskim ze względu na swoje łacińskie korzenie. Ale uważaj na fałszywe kognaty! Na przykład, "pasta" w europejskim języku portugalskim oznacza "folder" w angielskim.

Portugalska wymowa, zwłaszcza ze względu na dźwięki nosowe, może być początkowo nieznana osobom anglojęzycznym, ale rytm języka sprawia, że proces uczenia się jest znacznie prostszy. Poza tym, portugalska i brazylijska muzyka, filmy i kuchnia stały się ważną częścią światowej kultury, dając uczącym się mnóstwo okazji do ćwiczenia i opanowania swoich umiejętności.

Mamy korepetytorów online w ponad 50 językach.

Preply jest jedną z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami poprzez ekskluzywny czat wideo.

 • Znajdź mojego korepetytora online teraz
 • 1456 recenzji, "Doskonały"

Dlaczego użytkownicy języka angielskiego powinni uczyć się języka obcego?

W skali globalnej, Angielski posługują się miliony ludzi, co czyni go światową lingua franca. Jest to język biznesu, nauki i technologii na całym świecie. Jeśli mówisz po angielskumożesz z łatwością porozumieć się z jedną piątą ludności świata. Dlaczego więc osoby posługujące się językiem angielskim powinny zawracać sobie głowę nauką języka obcego?

Jednym z głównych powodów jest transformacja światowego rynku pracy. Bycie choćby trochę biegłym w innym języku to przewaga konkurencyjna wśród innych kandydatów. Nawet jeśli nie jest to bezpośrednio związane z Twoją potencjalną karierą, drugi język z pewnością wyróżni Twoje CV lub aplikacje na studia.

Wraz z nowymi możliwości zatrudnieniadwujęzyczność ma korzyści poznawcze - nauka nowego języka może znacznie zwiększyć Twoje umiejętności, zwłaszcza koncentrację. Może również poprawić swoje doświadczenie w podróży, ponieważ mówienie z mieszkańcami pozwala zobaczyć miejsce, które zwiedzasz z nowej perspektywy.

Mimo to, liczba Amerykanów, którzy uczą się drugiego języka pozostawia wiele do życzenia. Tylko 20% amerykańskich studentów uczy się drugiego języka. Jeśli jesteś jednojęzycznym użytkownikiem języka angielskiego, który chce nauczyć się drugiego języka, jesteś we właściwym miejscu, aby rozpocząć swoją podróż. W Preply oferujemy nie tylko pomocne wskazówki i porady dotyczące nauki języka, ale także zapewniamy lekcje 1 na 1 z korepetytorami z całego świata. Zdecyduj, jakiego języka chcesz się uczyć, znajdź preferowanego korepetytora i ucz się online w dowolnym, dogodnym dla Ciebie czasie.

Jeszcze jedna rzecz...

W końcu język jest tylko tak łatwy lub trudny, jak go sobie stworzymy. W dużej mierze zależy to od tego, jak bardzo jesteśmy zmotywowani do osiągnięcia naszych celów i jak dobre są nasze metody, aby je osiągnąć.

Jeśli chcesz skorzystać z inteligentnej metody ćwiczenia, spróbuj porozmawiać z korepetytorem 1 na 1 w serwisie Preply. W serwisie Preply znajdziesz setki korepetytorów, którzy przeprowadzą Cię przez proces nauki i sprawią, że będziesz się dobrze bawił.

Ucząc się online za pośrednictwem czatu wideo będziesz mógł rozmawiać z native speakerami z całego świata. Niezależnie od tego, czy chcesz nauczyć się francuskiego, czy norweskiego, znajdziesz fachowego korepetytora, który pomoże Ci osiągnąć zamierzone rezultaty - niezależnie od tego, czy chodzi Ci tylko o podstawowe słownictwo, czy chcesz wyemigrować. Powodzenia w podjęciu tego nowego wyzwania!

Powiązane pytania

Jaki jest najbardziej podobny język do angielskiego?

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ angielski jest podobny do wielu różnych języków - w tym holenderskiego, fryzyjskiego i języków romańskich. Jednak jednym z języków, który wyróżnia się jako najbardziej podobny do angielskiego jest szkocki. Szkocki jest językiem zachodnio-germańskim używanym w Szkocji i części Irlandii Północnej. Podczas spisu powszechnego w 2011 roku ponad 1,5 miliona mieszkańców Szkocji zadeklarowało, że mówi po szkocku. Szkocki wywodzi się niemal bezpośrednio z angielskiego, ponieważ oba języki rozwinęły się ze staroangielskiego (anglosaskiego). Osoby posługujące się językiem angielskim, które próbują czytać szkockie dowcipy lub poezję, mogą stwierdzić, że rozumieją co nieco.

Który język ma najłatwiejszą gramatykę?

Esperanto jest uważane za język o najłatwiejszej gramatyce ze wszystkich języków, ponieważ został on tak skonstruowany, że można się go nauczyć przy minimalnym wysiłku. Celem esperanto było stać się "uniwersalnym drugim językiem", kiedy ludzie zaczęli go używać pod koniec XIX wieku. Dlatego też zostało ono stworzone z prostymi zasadami, gramatyką i słowami, które ściśle przypominają inne języki. Najgorsze jest to, że jest to stosunkowo nowy język, więc trudno jest znaleźć ludzi, z którymi można prowadzić rozmowy! Tego problemu nie znajdziesz w przypadku języka mandaryńskiego, który jest najbardziej rozpowszechnionym językiem na świecie. Chociaż ma on skomplikowane tony i znaki, posiada również niezwykle proste zasady gramatyczne. Na przykład, kolejność słów jest całkowicie elastyczna i podobna do angielskiej. Nie ma również koniugacji czasowników, nie ma liczby mnogiej, nie ma czasów i nie ma płci.

Jakie jest 5 najtrudniejszych języków do nauki?

Chociaż języki są tak trudne lub łatwe, jak je stworzysz, niektóre z poniższych języków są uważane za jedne z najtrudniejszych dla osób mówiących po angielsku. Jeśli szukasz wyzwania dla siebie, spróbuj tych:
 • Chiński mandaryński: Nawet jeśli właśnie pochyliliśmy się nad tym, że mandaryński ma prostą gramatykę, to nadal jest to naprawdę skomplikowany język do nauki dla osób anglojęzycznych. Ponieważ jest to język tonalny, nawet najmniejsza zmiana w tonie może oznaczać coś zupełnie innego. Oczywiście, ma też swój własny skomplikowany alfabet.
 • Arabski: Arabski jest również prawdziwym wyzwaniem dla rodzimych użytkowników języka angielskiego. Pismo jest zdradliwe, ponieważ większość liter jest zapisana w 4 różnych formach w zależności od ich umiejscowienia w zdaniu. Wymowa jest notorycznie trudna, plus wiele słów pisanych wyklucza samogłoski. Istnieje tak wiele różnych dialektów arabskiego, że nawet nauka jednej formy będzie tylko zarysowaniem powierzchni.
 • Węgierski: Węgierska gramatyka jest zabójcza dla użytkowników języka angielskiego. Ma 35 odrębnych przypadków (jak np. accusative). Kolejność słów zmienia się cały czas w zależności od wielu czynników. I chociaż gramatyka jest złożona, istnieje poczucie, że musisz mieć pełne zrozumienie gramatyki, aby mówić z subtelnością i precyzją, aby przekazać znaczenie, co czyni go super trudnym do nauczenia się samemu!
 • Rosyjski: Chociaż jest to bardzo powszechnie używany język, rosyjski może być trudny do nauczenia się po prostu ze względu na brak bliskości innych języków europejskich i angielskiego. Będziesz musiał zmierzyć się z zupełnie nowym alfabetem i skomplikowaną wymową (nawet "hello" - здороваться - jest trudne do wymówienia!).
 • Japoński: Chociaż nie zabraknie ci materiałów do nauki, gdy uczysz się japońskiego - z tysiącami znanych i mangi i anime do przeczytania i obejrzenia - możesz zmagać się z tym, jak bardzo jest on inny. Japoński ma 3 unikalne systemy pisania: hiragana, katakana i kanji. Każdy z nich ma tysiące znaków i własny alfabet, który trzeba poznać, aby móc pisać po japońsku. Jak wszystkie języki, japoński jest piękny i na pewno warto się go nauczyć, jeśli będziesz się starał.

Karolina Szumlańska

Redakcja rumunski.info.pl