21 lipca 2021 Udostępnij

Testy biegłości językowej

Chciałam dziś poświęcić trochę czasu na omówienie testów biegłości językowej. Test biegłości może być użytecznym sposobem na udowodnienie swoich umiejętności, czy to przed pracodawcą, agencją rządową, instytucją edukacyjną, czy po prostu przed samym sobą.

Poniżej przedstawię Ci czym są testy biegłości językowej, omówię kilka przykładowych przypadków użycia i przyjrzę się niektórym z najczęściej używanych testów dla różnych języków. Gotowy? Więc zaczynajmy.

Czym są testy biegłości językowej?

Co to jest test biegłości językowej? Testy sprawdzające znajomość języka, które wszyscy pamiętamy ze szkoły, mają za zadanie sprawdzić, czy nauczyłeś się słownictwa i gramatyki. Egzamin biegłości językowej ma na celu sprawdzenie jak dobrze potrafisz posługiwać się językiem. Chodzi tu o sytuacje z życia wzięte i sposób użycia.

Różnica polega na tym, że aby zdać egzamin z biegłości językowej nie wystarczy tylko studiowanie podręcznika. Musisz mieć naturalne wyczucie języka i jak używać go w codziennej rozmowie. Poniżej omówię, jak możesz się przygotować do tego rodzaju testu językowego. Najpierw jednak przyjrzyjmy się, o co chodzi.

Jak działają testy biegłości językowej?

Tego typu testy językowe skupiają się na czterech obszarach: słuchaniu, mówieniu, czytaniu i pisaniu. Kiedy używasz języka na co dzień, będziesz musiał używać wszystkich tych umiejętności. Testy biegłości językowej mają na celu sprawdzenie, jak kompetentny jesteś w tym zakresie.

egzamin

W prawie każdym teście biegłości językowej spędzisz sporo czasu na rozmowie. Testy konwersacyjne mogą obejmować rozmowę z egzaminatorem lub rozmawianie z osobą trzecią, podczas gdy egzaminator będzie się temu przyglądał. Możesz również zostać poproszony o obejrzenie filmu lub wysłuchanie nagrania audio, a następnie udzielenie odpowiedzi na pytania na jego podstawie.

Inne testy dwujęzyczne łączą umiejętności w różny sposób. Możesz na przykład zostać poproszony o przeczytanie artykułu, a następnie omówienie jego treści. W ten sposób egzaminator będzie mógł wziąć pod uwagę zarówno Twoje umiejętności mówienia, jak i rozumienia szczegółów, które przeczytałeś.

Dlaczego warto zdawać testy biegłości językowej?

Udowodnienie swojej biegłości językowej poprzez test biegłości językowej może otworzyć przed Tobą drzwi, które w innym przypadku mogłyby pozostać dla Ciebie zamknięte. Może to oznaczać znalezienie wymarzonej pracy za granicą - lub w kraju, w firmie, która obsługuje rynki zagraniczne. Może to oznaczać dostęp do wymarzonego kierunku kształcenia. Może też być powodem do osobistej dumy.

Testy językowe przynoszą również szersze korzyści. Cardiff University Business School informuje, że Wielka Brytania traci co roku 48 miliardów funtów z tytułu utraconych kontraktów z powodu braku znajomości języka w miejscu pracy.

Wielka Brytania ma reputację kraju jednojęzycznego, ale mimo to byłem zaskoczony, gdy przeczytałem, że 96% angielskich eksporterów nie zna języków obcych na rynkach, które obsługują. Oznacza to, że firmy nie mogą poruszać się w sposób zwinny, jeśli chodzi o pozyskiwanie nowych klientów, a czasem nawet utrzymywanie istniejących. Nagle te stracone 48 miliardów funtów rocznie nabierają sensu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat języków poszukiwanych w świecie biznesu, kliknij na poniższy artykuł.

Czytaj więcej: Języki, o których powinien myśleć każdy tłumacz

Częste przypadki użycia testów biegłości językowej

Myślę, że warto prześledzić kilka typowych przykładów, kiedy i dlaczego możesz być zmuszony do przystąpienia do testu sprawdzającego znajomość języka.

Scenariusze zatrudnienia

Czy chcesz pracować w kraju, w którym nie znasz języka ojczystego? Jeśli przeprowadzasz się na przykład do USA lub Wielkiej Brytanii, możesz przystąpić do testu sprawdzającego znajomość języka angielskiego, aby wykazać, że Twoje umiejętności językowe są wystarczające do podjęcia pracy w tamtejszym świecie korporacyjnym.

Studia za granicą

Młodzi ludzie, którzy marzą o studiach za granicą muszą zrobić coś więcej niż tylko uzyskać dobre oceny z wybranego przedmiotu. Wielu z nich będzie musiało zdać egzamin z biegłości językowej, aby udowodnić, że ich umiejętności językowe również są odpowiednie.

Wymagane przez rząd testy biegłości językowej

W pewnych okolicznościach, może się okazać, że trzeba będzie zdać egzamin wymagany przez rząd. Na przykład w Wielkiej Brytanii, aby otrzymać wizę lub obywatelstwo, należy zdać Secure English Language Test (SELT). W Stanach Zjednoczonych natomiast, będziesz musiał zdać ACTFL Oral Proficiency Interview.

Testy specjalistyczne

Istnieją również sytuacje, w których będziesz musiał zdać specjalistyczny test biegłości językowej. Na przykład Defense Language Proficiency Test jest używany do sprawdzenia znajomości języków, które są potrzebne w wojsku.

Testy biegłości językowej, o których powinieneś wiedzieć

Istnieje tak wiele testów biegłości językowej, że trudno jest wiedzieć, od czego zacząć. W rzeczywistości, to samo może być prawdą, nawet jeśli chodzi o to, którego języka się uczyć. Na szczęście zebraliśmy 15 najlepszych języków do nauki, aby ułatwić Ci to zadanie.

Zanim przejdę przez testy biegłości językowej, o których powinieneś wiedzieć dla każdego języka, warto zauważyć, że Europejskie Certyfikaty Językowe (TELC) są dostępne dla dziesięciu języków: Angielski, niemiecki, turecki, hiszpański, francuski, włoski, portugalski, rosyjski, polski i arabski. Te testy biegłości językowej odpowiadają Europejskiemu Systemowi Opisu Kształcenia Językowego i można je zdawać w ponad 20 krajach.

Przyjrzyjmy się kilku dodatkowym opcjom.

Angielski

Przystąpienie do znormalizowanego testu znajomości języka angielskiego jest jednym z najszybszych sposobów na udowodnienie swoich kompetencji lingwistycznych.

TOEFL

Jednym z najbardziej popularnych standaryzowanych testów znajomości języka angielskiego jest Test of English as a Foreign Language (TOEFL), przeprowadzany przez Educational Testing Service. Jest to jeden z dwóch najbardziej uznanych testów biegłości w języku angielskim używanych na całym świecie i jest preferowany szczególnie przez instytucje akademickie, jak również wiele organizacji zawodowych.

IELTS

Innym ważnym testem z języka angielskiego jest International English Language Testing System (IELTS), który jest używany od 1989 roku. Jest to jedyny bezpieczny test języka angielskiego zatwierdzony do użytku przez brytyjski urząd wizowy i imigracyjny.

IELTS jest używany do weryfikacji znajomości języka angielskiego przez osoby nie będące rodzimymi użytkownikami języka w wielu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie, Irlandii, USA i Nowej Zelandii. Wiele krajów europejskich również go używa. Podobnie jak TOEFL, jest on powszechnie używany w środowisku akademickim, jak również w organizacjach zawodowych.

TOEIC

Test of English for International Communication (TOEIC) jest powszechnie używany do sprawdzania umiejętności językowych osób pracujących w środowiskach międzynarodowych. Obejmuje on egzaminy językowe mające na celu sprawdzenie biegłości w słuchaniu i czytaniu oraz mówieniu i pisaniu.

Niemiecki

Mówisz po niemiecku? Jeśli tak, i chcesz lub musisz udowodnić swoje umiejętności, to prawdopodobnie będziesz zdawał jeden z poniższych testów biegłości językowej z języka niemieckiego.

DSD

Deutsches Sprachdiplom Stufe I i II (DSD) jest przeznaczony do testowania biegłości językowej tych, którzy posługują się językiem niemieckim jako językiem obcym. Test ten jest używany głównie w szkołach od 1973 roku. Osoby posługujące się językiem niemieckim oceniane są na poziomie A2/B1 lub B2/C1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

DSH

Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang (DSH) jest testem językowym używanym przez niemieckie uniwersytety do sprawdzenia zdolności studentów do rozumienia języka, w którym prowadzone są zajęcia. Jego trzy poziomy zaawansowania odpowiadają poziomom B2, C1 i C2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

TestDaF

Test Deutsch als Fremdsprache (TestDaF) jest używany w 95 krajach do oceny znajomości języka niemieckiego pracowników akademickich i naukowych, którzy chcą pracować na niemieckich uniwersytetach, jak również tych, którzy chcą na nich studiować.

Francuski

Jeśli chcesz udowodnić swoją znajomość języka francuskiego, jedna z poniższych opcji może okazać się wystarczająca.

TEF

Test d'Évaluation du Français (TEF) jest używany przez wiele instytucji, w tym wiele uniwersytetów i rząd federalny Kanady do testowania płynności w ramach procedur imigracyjnych. Pełny test podzielony jest na pięć części i trwa niecałe cztery godziny. W niektórych sytuacjach, dwie z sekcji są opcjonalne.

TCF

Test de Connaissance du Français (TCF) jest używany zarówno we Francji jak i w Kanadzie przez kandydatów do pracy i w celach edukacyjnych, jak również w procesie imigracyjnym w Québec. Poziomy biegłości są zgodne z CEFR, od A1 do C2.

TFI

Test de Français International (TFI) jest testem językowym przeprowadzanym przez Educational Testing Service. Ocenia on umiejętności słuchania i czytania i trwa około 2,5 godziny.

Hiszpański

Wiele osób uczy się hiszpańskiego, aby móc studiować lub pracować. W związku z tym, istnieje szereg egzaminów z języka hiszpańskiego, do których można przystąpić.

DELE

Diplomas de Español como Lengua Extranjera (DELE) są używane przez ponad 100 krajów, aby rozpoznać biegłość hiszpańskich użytkowników. Ten szanowany certyfikat biegłości w języku hiszpańskim jest używany przez szkoły i uniwersytety na całym świecie hiszpańskojęzycznym. Każdego roku odbywa się ponad 60.000 egzaminów DELE z języka hiszpańskiego.

SIELE

Servicio Internacional de Evaluación de la Lengua Española (SIELE) jest oficjalnym testem biegłości w języku hiszpańskim, który ocenia poziom umiejętności osób zarówno dla celów akademickich jak i zawodowych. SIELE traktuje język hiszpański jako język uniwersalny, co oznacza, że zawiera cechy charakterystyczne zarówno dla języka latynoamerykańskiego, jak i europejskiego.

CELU

Certificado de Español: Lengua y Uso (CELU) jest argentyńskim testem biegłości językowej dla celów zarówno studiowania, jak i pracy w Argentynie.

Chiński

Podczas gdy niektórzy twierdzą, że mandaryński chiński jest najtrudniejszym językiem do nauki, wiele osób próbuje go w celu zwiększenia ich kariery lub perspektyw biznesowych. Testy biegłości językowej wyszczególnione poniżej są używane do oceny ich poziomu sukcesu językowego.

HSK

Hanyu Shuiping Kaoshi (HSK) jest standaryzowanym testem oceny języka dla osób uczących się standardowego języka chińskiego. Administrowany przez Hanban (agencja Ministerstwa Edukacji Chińskiej Republiki Ludowej), może być stosowany zarówno w środowisku akademickim, jak i korporacyjnym. Można go zdawać w Chinach kontynentalnych, Hong Kongu i Makau, ale nie na Tajwanie.

TOCFL

Test of Chinese as a Foreign Language (TOCFL) nie może być zdawany w Chinach kontynentalnych, Hong Kongu i Makau. Jest to standaryzowany test tajwańskiego mandaryńskiego i jest zazwyczaj podejmowany przez osoby nie będące rodzimymi użytkownikami języka, które chcą studiować na Tajwanie.

Koreański

Czy mówisz po koreańsku i planujesz studiować lub pracować w Korei? Jeśli tak, to jeden z poniższych egzaminów może pomóc Ci w drodze.

TOPIK

Test of Proficiency in Korean (TOPIK) jest dostępny dla osób nie będących rodzimymi użytkownikami języka koreańskiego, aby udowodnić swoją znajomość języka koreańskiego. Jest on używany przez uniwersytety i firmy do oceny biegłości kandydatów.

KPE

Do egzaminu Korean Proficiency Exam (KPE) mogą przystąpić osoby, które mieszkają za granicą i chcą pracować lub studiować w Korei. Ten standaryzowany test oceniający znajomość języka obejmuje mówienie, słuchanie, czytanie i pisanie.

Japoński

Japoński jest fascynującym językiem, którego nauka może być bardzo satysfakcjonująca. Aby udowodnić swoje umiejętności, możesz przystąpić do jednego z następujących testów biegłości językowej.

JLPT

Japoński Test Biegłości Językowej (JLPT) jest pięciopoziomowym testem znajomości języka obcego, który odbywa się dwa razy w roku w Japonii i raz w innych krajach. Ocenia on znajomość języka oraz umiejętności czytania i słuchania.

NAT-TEST

Test NAT-TEST z języka japońskiego jest pod wieloma względami podobny do JLPT. Jest on przeznaczony dla studentów, którzy chcą studiować w Japonii, ale nie znają języka ojczystego.

BJT

Business Japanese Proficiency Test (BJT) jest wszechstronnym testem znajomości języka japońskiego dostosowanym do świata korporacji. Podczas gdy JLPT skupia się na ogólnym użyciu języka, BJT koncentruje się na języku biznesowym.

Arabski

Czy szukasz testu biegłości w języku arabskim? Jeśli tak, to czy któryś z poniższych testów będzie odpowiadał Twoim potrzebom?

ALPT

Test Biegłości Języka Arabskiego (ALPT) jest testem biegłości w języku arabskim, który jest zatwierdzony przez Islamską Izbę Handlu i Przemysłu. Obejmuje on wszystkie 22 kraje arabskie, wraz z dalszymi 34 krajami w Afryce i na Dalekim Wschodzie. Jego pięć sekcji zawiera testy zaprojektowane do pomiaru rozumienia ze słuchu, czytania, mówienia, pisania i struktury.

Międzynarodowy certyfikat znajomości języka arabskiego

Paryski Institut du Monde Arabe wprowadził Certificat International de Maîtrise en Arabe w 2019 roku, aby zapewnić wspólny pomiar biegłości w języku arabskim zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego. Został on wdrożony głównie w prywatnych szkołach średnich w krajach arabskich, a także we Francji i Szwajcarii.

Włoski

Mówisz po włosku? Jeśli tak i potrzebujesz sformalizować swoje umiejętności, to jeden z poniższych egzaminów językowych może Ci pomóc.

CILS

Certificazione di Italiano come Lingua Straniera (CILS) jest powszechnie stosowany przez włoskie uczelnie wyższe do oceny umiejętności językowych osób nie będących rodzimymi użytkownikami języka włoskiego, które chcą podjąć studia w tych instytucjach. Jest on również uznawany przez włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

CELI

Certificato di Conoscenza della Lingua Italiana (CELI) jest kolejną kwalifikacją używaną przez osoby nie będące rodzimymi użytkownikami języka włoskiego, które chcą studiować we Włoszech, jak również przez imigrantów i osoby poszukujące pracy we Włoszech. Jest on uznawany przez włoskie Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych oraz włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

PLIDA

Progetto Lingua Italiana Dante Alighieri (PLIDA) to dyplomy językowe, które potwierdzają znajomość języka włoskiego, po zdaniu znormalizowanego testu językowego.

Wskazówki jak zdać różne egzaminy językowe

Jeśli przygotowujesz się do zdania testu biegłości językowej, jest wiele sposobów, aby sobie pomóc:

  • Godziny: zanurz się w języku w każdy możliwy sposób, przez tyle godzin dziennie, ile tylko możesz.
  • Zabawa: urozmaicaj rozmowy, oglądaj telewizję/filmy, czytaj książki lub artykuły online, graj w gry wideo z funkcją czatu, używaj flashcards, graj w gry słowne i inne, aby urozmaicić naukę i pozostać zaangażowanym.
  • Zrób próbne testy: Transparent Language jest świetnym zasobem do tego, a TELC pozwala również kupić próbne egzaminy dla szerokiej gamy języków. Gdybym chciał sprawdzić swoją znajomość hiszpańskiego, na przykład, to właśnie tam udałbym się w pierwszej kolejności.

Podsumowanie

Czy jesteś gotowy, aby przystąpić do testu umiejętności językowych? Prześledziłem tutaj kilka najczęściej spotykanych opcji, jak również przyjrzałem się temu, co wiąże się z testami biegłości językowej, jakie są korzyści z nich płynące i jak możesz się przygotować. Teraz reszta zależy od Ciebie.

Czytaj więcej na: http://sudowia.com.pl/

Karolina Szumlańska

Redakcja rumunski.info.pl