Ogólnie o Rumunii
Ustrój polityczny
Rumunia to republika półprezydencka, na czele której stoi prezydent, natomiast rządowi przewodzi premier. Władzę wykonawczą sprawuje wspólnie prezydent oraz rząd.
Kraj dzieli się na 41 okręgów oraz jedno miasto – Bukareszt, nota bene, stolicę Rumunii. W każdym okręgu funkcjonuje rada okręgu oraz prefekt, którego zadaniem jest administrowanie sprawami krajowymi na poziomie okręgu.
Handel i gospodarka
Najważniejszym sektorem rumuńskiej gospodarki w 2016 roku był: przemysł (25,7%), handel hurtowy i detaliczny, transport, usługi związane z zakwaterowaniem i usługi gastronomiczne (20,2%) oraz działalność związana z administracją publiczną, obronnością, edukacją, opieką zdrowotną i pomocą społeczną (11,7%). 75% rumuńskiego eksportu stanowił handel z krajami UE (22% - Niemcy, 12% - Włochy i 7% - Francja). Eksport do Turcji plasuje się na poziomie 3%, a do Rosji – 2%.
W zakresie importu, 77% pochodzi z państw UE, w tym 21% z Niemiec, 10% z Włoch i 7% z Węgier. Import z Chin obejmuje 5%, a z Turcji – 4%.
Rumunia w UE
Parlament Europejski
32 posłów z Rumunii znajduje się w Parlamencie Europejskim.
Rada UE
W Radzie UE zasiadają ministrowie rządów państw Wspólnoty, przyjmując nowe przepisy i koordynując działania polityczne w obrębie UE. Udział konkretnych ministrów zależy od tematu podejmowanego podczas konkretnego spotkania.
Rada UE nie posiada stałego przewodniczącego, pracami jednostki kieruje kraj sprawujący prezydencję w Radzie – co sześć miesięcy inny.
Daty rumuńskiej prezydencji:
styczeń–czerwiec 2019 r.
Komisja Europejska
Rumuńską komisarz w Komisji Europejskiej jest Corina
UE we wszystkich krajach członkowskich jest reprezentowana przez lokalne biura (przedstawicielstwa).
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny
W Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym Rumunia posiada 15 przedstawicieli. Zadaniem tego organu, skupiającego pracodawców, pracowników i przedstawicieli innych grup interesu, jest przedstawienie opinii dotyczących proponowanych przepisów.
Europejski Komitet Regionów
W Europejskim Komitecie Regionów, stanowiącym zgromadzenie przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych w UE, Rumunia posiada 10 przedstawicieli. Jest to organ opiniodawczy, doradzający w sprawie proponowanych przepisów, dzięki czemu kraje członkowskie mają gwarancję, że będą one uwzględniały punkt widzenia wszystkich regionów UE.
Stałe Przedstawicielstwo przy UE
Rumunia pozostaje w stałym kontakcie z instytucjami UE także poprzez stałego Przedstawicielstwa w Brukseli – swego rodzaju ambasadę, która dba o interesy kraju, dokładając starań, aby jego interesy były w UE realizowane jak najlepiej i najskuteczniej.
Budżet i wsparcie finansowe
Ile Rumunia wpłaca do budżetu UE, a ile z niego otrzymuje?
Wkład finansowy państw członkowskich zależy od możliwości budżetowych państwa, im większa gospodarka, tym większy wkład – i odwrotnie. Budżet UE tworzony jest w celu skoncentrowanie się na wspólnych potrzebach wszystkich Europejczyków (redystrybucja nie jest w tej kwestii priorytetem).
Rumunia a budżet UE w 2016 r.:
Łączne wydatki UE w Rumunii: 7,360 mld euro;
Łączne wydatki UE jako procent rumuńskiego dochodu narodowego brutto (DNB) 4,47%;
Łączny wkład Rumunii do budżetu UE: 1,374 mld euro;
Wkład Rumunii do budżetu UE jako procent rumuńskiego DNB: 0,83%.
Projekty finansowane przez UE w Rumunii
Kwoty, które Rumunia wpłaca do budżetu UE, są przeznaczane na finansowanie programów i projektów – takich jak budowa dróg, stypendia dla naukowców i ochrona środowiska we wszystkich krajach UE.
Relacje między tłumaczami a wydawcami
V To wielka chwila dla tłumacza, gdy jego nazwisko pojawia się w sekcji redakcyjnej książki. Osoba, która przetłumaczyła książkę na inny język, otrzymuje uznanie za setki godzin ciężkiej pracy. Celem każdego tłumacza jest bycie docenionym przez wydawnictwo za swoją współpracę...
Popyt na język ukraiński
V Zapotrzebowanie na tłumaczenia ukraińskie jest bardzo wysokie. Język ukraiński ma swoje początki w XII-XIII wieku. Jest częścią grupy wschodniosłowiańskiej, wraz z rosyjskim i białoruskim. Może się wydawać, że tłumacz wszystkich trzech języków nie jest potrzebny, ponieważ są...
Trzech tłumaczy Krzysztofa Umińskiego
V Nie mogliśmy nie wspomnieć o publikacji nowej książki Krzysztofa Umińskiego. Trzy tłumaczki opowiada historię trzech niezwykłych kobiet. Maria Skibniewska, Joanna Guze i Anna Przedpelska-Trzeciakowska stały się bohaterkami opowieści o warsztacie tłumaczek, ich wyborach, walce - nie...