19 marca 2022 Udostępnij

Jak opanować biznesowy angielski dla menedżerów w 5 krokach (oraz wskazówki, jak szybciej opanować go z korepetytorem!)

Nie jest tajemnicą, że znajomość języka angielskiego przynosi wspaniałe korzyści zawodowe. Według jednego z badań, nauka języka angielskiego zwiększa zarobki danej osoby o średnio o 18% rocznie. Co więcej, jeśli całkowicie opanujesz język, wzrost ten wynosi aż 30%!

Jeśli uczysz się, aby zostać kierownikiem w anglojęzycznym miejscu pracy, powinieneś pracować nad wysoce zaawansowanymi umiejętnościami językowymi. W końcu nie wystarczy, że będziesz w stanie uczestniczyć w rozmowach w miejscu pracy. Musisz mówić na tyle płynnie, by mieć nad nimi kontrolę!

Zobacz korepetytorów języka angielskiego

Dlaczego NALEŻY opanować angielski biznesowy przed objęciem stanowiska kierowniczego

Znasz już dość dobrze angielski zawodowy, być może nawet na tyle, by pracować w anglojęzycznym biurze. Jeśli chcesz kierować zespołem, całkowite opanowanie języka jest nadal niezbędne.

1. Na stanowisku kierowniczym komunikacja jest wszystkim

Skuteczna komunikacja to jedna z najważniejszych umiejętności, jakie należy opanować, aby zostać dobrym menedżerem. Dotyczy to każdego języka.

Musisz nauczyć się rozwiązywać konflikty, przekazywać zachęcające informacje zwrotne i motywować swój zespół, a jednocześnie być wrażliwym na jego problemy. Bardzo trudno jest to wszystko osiągnąć, posługując się drugim językiem.

Aby móc się precyzyjnie komunikować, trzeba w pełni opanować język angielski. O wiele łatwiej jest skutecznie komunikować się po angielsku, jeśli zainwestuje się czas w zdobycie płynności.

2. Pisanie po angielsku jest bardzo trudne

Nawet rodowici użytkownicy języka angielskiego regularnie popełniają błędy w strukturze zdań i pisowni podczas pisania po angielsku. Być może jesteś bardzo dobry w mówieniu po angielsku, ale nadal potrzebujesz praktyki w pisaniu. W końcu jest to jeden z najtrudniejszych aspektów do udoskonalenia w każdym drugim języku.

Ponieważ znaczna część komunikacji biznesowej odbywa się za pośrednictwem poczty elektronicznej, aby odnieść sukces jako menedżer, należy posiadać doskonałe umiejętności posługiwania się językiem angielskim w piśmie. Jeśli na przykład w listach służbowych do klientów pojawią się błędy, prawdopodobnie nie będziesz traktowany poważnie.

3. Jeśli chcesz awansować, musisz znać angielski biznesowy na wysokim poziomie.

Jeśli odnosisz już sukcesy na tyle duże, że rozważasz objęcie stanowiska kierowniczego, prawdopodobnie jesteś bardzo zmotywowany i skoncentrowany na karierze. Nie chcesz, aby brak znajomości języka angielskiego przeszkodził Ci w dalszej drodze zawodowej.

Nawet jeśli znasz angielski na tyle dobrze, by sobie poradzić, zaawansowane umiejętności mogą okazać się niezbędne do zrobienia kolejnego kroku. Ucz się teraz, a będziesz w znacznie lepszej sytuacji, gdy te umiejętności językowe będą Ci potrzebne!

4. Świat pracy jest coraz bardziej międzynarodowy

Kiedy firma się rozwija, zazwyczaj prowadzi działalność na skalę międzynarodową. Na dobre i na złe, język angielski jest językiem międzynarodowej komunikacji biznesowej.

Doskonałe umiejętności komunikacyjne w języku angielskim sprawią, że będziesz o wiele bardziej przydatny w odnoszącym sukcesy międzynarodowym przedsiębiorstwie.

5. Dobra wymowa robi świetne pierwsze wrażenie

Jeśli zajmujesz stanowisko kierownicze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz jedną z pierwszych osób, z którymi zetkną się nowi klienci i partnerzy biznesowi. Twoje pierwsze wrażenie jest naprawdę ważne i będzie miało bezpośredni wpływ na interesy.

Jeśli Twój angielski jest na poziomie średniozaawansowanym, możesz mieć silny akcent w stosunku do rodzimych użytkowników języka. Nie chcesz, aby klienci myśleli o Twoim akcencie, ale o tym, co rzeczywiście mówisz. Ważne jest, aby opanować wymowę angielską, aby zrobić pierwsze wrażenie, na które zasługujesz.

Początek: ważne angielskie słownictwo z zakresu zarządzania

Nie da się opanować biznesowego angielskiego jedynie poprzez zapamiętanie kilku zwrotów. Jednak poniższe terminy będą przydatne, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z nauką.

Budowanie zespołu

Uważamy, że budowanie zespołu uważamy za niezbędny warunek udanego środowiska pracy.

"Team-building" to hasło, które często można usłyszeć w biurach firm, zwłaszcza tych, które mają swoje siedziby w Stanach Zjednoczonych. Odnosi się ono do zabawnych zajęć, które pracownicy wykonują wspólnie w celu wypracowania bardziej przyjaznych relacji w pracy.

Czasami zajęcia "team-buildingowe" są tak proste, jak wyjście do baru po pracy, ale coraz częściej zdarza się, że firmy płacą za udział pracowników w bardziej nietypowych sesjach "team-buildingowych", takich jak paintball, jazda gokartami czy nawet biwakowanie!

Kwartał

Osiągnęliśmy wszystkie nasze cele na ten kwartał.

W biznesie "kwartał" oznacza trzymiesięczny kwartał roku finansowego. Pierwszy kwartał trwa od stycznia do marca, drugi - od kwietnia do czerwca itd. Można również spotkać się ze skrótami "Q1", "Q2", "Q3" i "Q4".

Zespół kierownictwa wyższego szczebla

Strona zespół kierownictwa wyższego szczebla podejmie decyzję w tej sprawie na następnym spotkaniu.

Większość większych firm ma zespół kierownictwa wyższego szczebla. Jest to grupa osób w miejscu pracy, na której spoczywa największa odpowiedzialność. W jej skład wchodzą zazwyczaj szefowie wszystkich działów oraz dyrektor generalny. Zazwyczaj zespoły kierownictwa wyższego szczebla spotykają się, aby omówić ważne kwestie, które mają wpływ na całą firmę. Można spotkać się ze skróconą nazwą "SMT".

Monitoruj stronę

Czy możesz monitorować wydajność aplikacji mobilnej, proszę?

W miejscu pracy słowo "monitor" jest używane częściej niż w standardowej rozmowie w języku angielskim. Oznacza ono "obserwować" lub "śledzić". Jeśli jesteś menedżerem, możesz zostać poproszony o "monitorowanie" pracownika - aby upewnić się, że pracuje on efektywnie.

Keep an eye on

Miej oko na naszych długoterminowych klientów - to oni są najlepsi.

"To keep an eye on" to nieformalny sposób powiedzenia "śledzić". Sugeruje, że nie zamierzasz w pełni koncentrować się na monitorowaniu czegoś lub kogoś, ale będziesz pamiętać o postępach w tym zakresie.

Samorozwój

Chcę przeczytać książkę o podejmowaniu decyzji w celu samorozwoju.

Termin "samorozwój" odnosi się do szkoleń, które sam inicjujesz w celu doskonalenia się jako profesjonalista. Może to być związane bezpośrednio z wykonywaną pracą lub po prostu przydatne dla kariery w ogóle. Wiele dużych firm posiada "budżet na samorozwój", z którego opłaca pracownikom szkolenia istotne dla ich stanowiska.

Międzynarodowa korporacja

Pewnego dnia zostanę dyrektorem generalnym wielonarodowej korporacji.

Korporacja wielonarodowa to duża firma, która produkuje towary lub świadczy usługi w więcej niż jednym kraju. Większość bardzo znanych firm to korporacje wielonarodowe! Czasami jest to skracane do "korporacji wielonarodowych".

Kierownik liniowy

Mój kierownik liniowy zatwierdził mój urlop.

Każdy pracownik w firmie ma swojego "kierownika liniowego". Jest to osoba, która zarządza nim na co dzień w sposób bardziej bezpośredni niż jego szef. Jeśli masz problem z jakimś zadaniem w pracy, zwykle najpierw idziesz do swojego "kierownika liniowego", aby go omówić.

Drabina kariery

Pracuje na kolejnych szczeblach po szczeblach kariery bardzo szybko!

Drabina kariery" to seria wyimaginowanych kroków na drodze do sukcesu zawodowego. Drabina kariery" to nie to samo, co plan kariery. Opisuje on raczej ogólny postęp w miejscu pracy, a nie ustaloną ścieżkę, którą pracownicy starają się podążać.

Szkolenia korporacyjne

Znajdujemy się na szkolenie firmowe W poniedziałek mamy dzień szkolenia firmowego, więc nie mogę przyjść na spotkanie.

"Szkolenie firmowe" to wszelkie dodatkowe lekcje zawodowe, o które duża firma prosi pracowników. Często przybiera ono formę kursu, ale może też być tak proste, jak oglądanie filmów edukacyjnych.

Aby uzyskać więcej informacji na temat terminów i zwrotów biznesowych, zapoznaj się z pełną listą.

Jeśli nauka nowych słów jest dla Ciebie bardzo pomocna, warto pomyśleć o zainwestowaniu w książkę z angielskimi zwrotami dla biznesu, taką jak ten.

Jak opanować angielski biznesowy dla menedżerów w 5 krokach

W Preply wielu naszych studentów uczy się języka angielskiego, aby rozwijać swoją karierę zawodową. Oznacza to, że mamy kilka ciekawych pomysłów na to, jak opanować niezbędne słownictwo i umiejętności językowe tak szybko, jak to możliwe.

1. Śledź wiadomości dotyczące Twojej branży

Niezależnie od branży, w której pracujesz, prawie na pewno istnieją specjalistyczne czasopisma i gazety, które możesz czytać, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami. Jeżeli Twoja znajomość języka angielskiego jest na tyle dobra, że możesz je czytać, będzie to bardzo przydatne!

Jeśli Twoja znajomość angielskiego nie jest jeszcze wystarczająco zaawansowana, możesz spróbować:

 • Czytać artykuły na Linkedin dotyczące Twojej branży. Są one zazwyczaj krótsze i bardziej przejrzyste niż zwykłe artykuły.
 • Śledzić wiodących ekspertów w swojej branży na Twitterze. Można tam przeczytać ich spostrzeżenia w bardzo krótkich zdaniach.
 • Czytanie materiałów własnej firmy w języku angielskim.

Niezależnie od tego, z którego źródła korzystasz, notuj nowe słowa, które ciągle się pojawiają. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że słowa te są słownictwem specjalistycznym dla Twojej branży i będą często używane w miejscu pracy.

2. Korzystaj z darmowych zasobów

W sieci jest mnóstwo darmowych materiałów do nauki Business English, niektóre z nich są lepsze od innych. Oto kilka z nich, które naszym zdaniem są warte Twojego czasu:

 • British Council's Business English hub. Jest to niewielka, ale przydatna baza podcastów i ćwiczeń, które pomogą Ci w nauce angielskiego dla celów zarządzania. Oferuje nawet kurs online, do którego dostęp jest bezpłatny przez pierwsze sześć tygodni.
 • Business English pod Jest to ogromna baza darmowych podcastów, które pomogą Ci rozwinąć słownictwo w zakresie języka angielskiego dla potrzeb zarządzania. Za niewielką opłatą dostępne są również teksty pisane i quizy.
 • Bizpod Jest to bardzo popularny kanał na YouTube zawierający duży wybór filmów na temat nauki języka angielskiego w biznesie.
 • Angielski dla średniozaawansowanych: Business Darmowy kurs online oferowany przez Universitat Politècnica de València.

3. Weź udział w kursie biznesowego języka angielskiego

Kurs języka angielskiego zaprojektowany specjalnie dla osób uczących się języka angielskiego w biznesie może pomóc w szybkim przyswojeniu niezbędnego słownictwa. Są to zorganizowane programy, które zazwyczaj koncentrują się na słownictwie biurowym i języku używanym w sytuacjach formalnych. Oto kilka popularnych opcji online:

 • Market Leader Extra to kurs opracowany przez The Financial Times, jedną z wiodących na świecie gazet poświęconych Business English. Jest to podręcznik online z przykładami i wyjaśnieniami. Niektórzy uczniowie uważają, że bardziej przydatna jest praca z korepetytorem.
 • Kurs języka angielskiego w biznesie na Udemy to niedrogi kurs z dobrymi opiniami uczniów. Nie jest on bardzo intensywny, ale przyda się, jeśli chcesz poznać dodatkowe słownictwo.
 • Angielski w biznesie: Zarządzanie i Przywództwo Ten kurs biznesowego języka angielskiego na Coursera jest wspierany przez Arizona State University. Według ankiety przeprowadzonej wśród studentów, 67% użytkowników zauważyło wyraźne korzyści w swojej karierze - tak, proszę bardzo!

4. Oglądaj programy telewizyjne o miejscach pracy i biznesie

Mniej poważna wskazówka! Jeśli uczysz się angielskiego, ponieważ jesteś bardzo zmotywowany, aby odnieść sukces w pracy, to prawdopodobnie już teraz koncentrujesz się przez większą część dnia. Być może potrzebujesz sposobów na naukę, które mogą być również częścią Twojego czasu wolnego!

Spróbuj obejrzeć kilka programów telewizyjnych o życiu biurowym. Nawet jeśli są one nierealistyczne i głupie, nauczysz się odpowiedniego słownictwa z otoczenia, w którym żyją bohaterowie. Można też obejrzeć jeden z wielu programów telewizyjnych typu reality show o przedsiębiorczości, aby zobaczyć, jak prawdziwi ludzie omawiają swoje pomysły na biznes.

 • The Office (komedia z wersją brytyjską i amerykańską)
 • Parks and Recreation (komedia)
 • Small Business Revolution (program telewizyjny typu reality show)
 • Billion Dollar Buyer (program telewizyjny typu reality show)
 • Shark Tank (telewizyjny program typu reality show)

5. Skorzystaj z pomocy nauczyciela "jeden na jeden

W pracy spoczywa na Tobie duża odpowiedzialność. Nie masz zbyt wiele wolnego czasu. Warto zainwestować w najskuteczniejszą metodę nauki, która pozwoli Ci zdobyć potrzebne umiejętności: osobistego korepetytora "jeden na jeden".

Nawet najlepszy niespersonalizowany kurs online sprawi, że nauczysz się kilku rzeczy, które nie są dla Ciebie istotne. Na ogólnych kursach biznesowych mówi się ogólnie o życiu zawodowym, ale wady takiego podejścia są oczywiste - każda kariera zawodowa jest zupełnie inna. Z osobistym opiekunem, można omówić dokładnie te umiejętności, które są potrzebne Dzięki temu każda sekunda czasu zostanie poświęcona na coś, co będzie dla Ciebie przydatne. Możesz omówić słownictwo związane z Twoją branżą, przeczytać publikacje z własnej firmy, a nawet poprosić o pomoc w pisaniu tekstów biznesowych, takich jak e-maile.

Zobacz profile korepetytorów

Są jednak pewne korzyści z uczenia się na kursie. Dobrze jest mieć do dyspozycji ćwiczenia, nad którymi można pracować we własnym tempie. Przydatna jest również pewna struktura, gdy zaczynasz naukę. Dlatego właśnie stworzyliśmy plany nauczania Preply Learning, czyli zestaw kursów języka angielskiego z ćwiczeniami i wyjaśnieniami opracowanymi przez ekspertów. Jeśli zdecydujesz się na lekcje angielskiego 1 na 1 z Preply, otrzymasz to, co najlepsze z obu opcji. Plany nauczania Preply obejmują kursy Business English, które możesz przerabiać z nauczycielem i dostosowywać do własnych potrzeb. Skorzystaj z jednej lekcji, aby uzyskać dostęp do całego zestawu za darmo!

Ucząc się języka angielskiego w biznesie w tradycyjnej klasie, dzielisz się wiedzą nauczyciela z wieloma innymi osobami. Podczas korepetycji 1 na 1 uwaga nauczyciela jest skupiona wyłącznie na Tobie. Wszelkie pytania i wątpliwości zostaną od razu rozwiane, a Ty możesz uczyć się we własnym tempie. Nie ma też możliwości przypadkowego wyłączenia się!

Nauka języka angielskiego w biznesie z Preply jest tak skuteczna, że wiele firm powierza nam szkolenia dla całych zespołów. Jeśli uważasz, że Twoja firma byłaby zainteresowana takim rozwiązaniem, porozmawiaj z szefem o Preply enterprisenasz program szkoleń językowych dla firm.

Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

 • Znajdź mojego korepetytora online teraz
 • 1456 opinii, "Doskonały"

Masz korepetytora? Skup się na doskonaleniu swojego języka angielskiego w zarządzaniu biznesem dzięki tym trikom.

Decyzja o doskonaleniu swoich umiejętności językowych z korepetytorem Preply jest bardzo mądrą decyzją biznesową. Oto kilka porad i wskazówek, które pomogą Ci w pełni wykorzystać to doświadczenie.

Zrób notatki

Jeśli jest to Twoja pierwsza lekcja z korepetytorem, część czasu poświęcisz na opracowanie skutecznego planu nauki. Aby plan był skuteczny, musisz przedstawić korepetytorowi jasny obraz swojej roli i obowiązków, firmy, w której pracujesz, oraz obszarów języka angielskiego, na których chcesz się skupić. Poświęć kilka minut na zrobienie notatek dotyczących każdego z tych obszarów. Można się zastanowić:

 • Jakie zasoby mogę pokazać mojemu opiekunowi, aby miał on jasny obraz mojego środowiska zawodowego i obowiązków? (strona internetowa firmy, strony w serwisie LinkedIn, moje CV).
 • Z jakimi sytuacjami w pracy mam największe problemy? (pisanie e-maili, prezentacje, służbowe rozmowy telefoniczne).
 • Czy są jakieś słowa lub wyrażenia, które ciągle pojawiają się w pracy? Czy jest jakaś myśl, którą chciałbym umieć wyrazić w bardziej naturalny sposób?

Pamiętaj, że zawsze możesz wysłać swojemu nauczycielowi wiadomość na Preply. Jeśli jest coś, na czym chciałbyś się skupić - na przykład, jeśli chcesz odegrać scenkę rozmowy telefonicznej w sprawie sprzedaży - napisz o tym jak najszybciej, aby nauczyciel mógł zaplanować lekcję z wyprzedzeniem.

Czytaj i pisz swoje maile z korepetytorem

Bardzo pomocnym ćwiczeniem jest czytanie i redagowanie e-maili służbowych z korepetytorem (oczywiście w osobnym dokumencie, aby nie naruszyć prywatności klientów i współpracowników!) W ten sposób uczysz się angielskiego, upewniasz się, że Twoja komunikacja biznesowa jest doskonała i jednocześnie wykonujesz swoją pracę!

Twój nauczyciel będzie w stanie podać Ci kilka zwrotów, które często pojawiają się w komunikacji biznesowej. Wyłapie również wszelkie problemy z gramatyką i ortografią.

Wspólne czytanie materiałów firmowych

W dzisiejszych czasach każda duża firma publikuje materiały pisemne. Mogą to być teksty na stronie internetowej, biuletyny informacyjne i wpisy na blogach. Spróbuj przeczytać niektóre z nich razem z korepetytorem, aby sprawdzić, czy doskonale je rozumiesz.

Nie jest to może najciekawszy temat lekcji, ale pozwoli wychwycić wszelkie istotne słownictwo używane w firmie, które mogło umknąć uwadze. Nowe słowa bardzo łatwo utkwią w pamięci, ponieważ nauczyłeś się ich w tak użytecznym kontekście.

Przygotowywanie negocjacji i prezentacji wspólnie z nauczycielem

Jeśli jesteś menedżerem, prawie na pewno masz do przeprowadzenia wiele prezentacji. Twój nauczyciel może być bardzo pomocny w ich planowaniu. Przyjdź na lekcję z wypunktowanymi informacjami, co musisz powiedzieć, lub nawet z pierwszym szkicem, a następnie wspólnie napiszecie prezentację.

Korepetytor pomoże Ci przeformułować kwestie, by brzmiały naturalnie i profesjonalnie. Może także udzielić wskazówek dotyczących wymowy słów, które nie są wymawiane wyraźnie. W ten sposób można mieć pewność, że umiejętności językowe są doskonałe w sytuacjach, gdy są one naprawdę ważne.

Odgrywanie trudnych sytuacji w pracy

Zdarzają się sytuacje, w których menedżerowie muszą wykazać się wyjątkową wrażliwością w komunikacji. Na przykład podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub podczas poważnej rozmowy z pracownikiem na temat niezadowalających wyników w pracy. Ważne jest, aby znaleźć odpowiednie słowa do takich rozmów. Warto je przećwiczyć z wyprzedzeniem.

Korepetytor poprowadzi Cię przez delikatne sposoby formułowania wypowiedzi, abyś przypadkiem nie przysporzył dodatkowego stresu swoim pracownikom lub nie sprawił wrażenia nieuprzejmego wobec klienta. Korepetytor może pomóc w przekazaniu wiadomości w najbardziej efektywny sposób.

Bądź elastyczny w podejściu

Zazwyczaj radzimy nowym uczniom, by zarezerwowali sobie regularne godziny zajęć z korepetytorem i trzymali się ich. Jednak Ty jesteś bardzo zajętym profesjonalistą w biznesie i nie zawsze jest to dla Ciebie realistyczne.

Nie możesz przyjść na lekcję? Odwołaj ją za darmo do czterech godzin wcześniej. Masz niespodziewany wolny wieczór? Zaplanuj kolejną lekcję. Cele nauki, które sobie wyznaczysz, powinny być elastyczne: Twoja praca zawodowa jest najważniejsza i każdy nauczyciel angielskiego w biznesie będzie to rozumiał.

Dla większości uczniów rutyna pomaga osiągnąć cele związane z nauką, ale dla osób pracujących w biznesie, które mają mało czasu, elastyczność Preply może być bardzo pomocna. Zaplanuj lekcje w czasie, kiedy najlepiej się uczysz - nawet bardzo wcześnie lub bardzo późno - i uczęszczaj na nie w miejscu, które Ci odpowiada. Możesz uczyć się w pociągu, na balkonie, a nawet w łóżku.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że bardzo trudno jest kierować zespołem, posługując się drugim językiem. Jeśli uczysz się angielskiego, aby zarządzać zespołem, musisz być naprawdę oddanym profesjonalistą.

Stosując te wskazówki w praktyce - pracując z osobistym korepetytorem i skupiając się na słownictwie związanym z Twoją karierą - zobaczysz konkretne rezultaty w jak najkrótszym czasie.

Karol Wyszyński

Redakcja rumunski.info.pl