15 lutego 2021 Udostępnij

Przewodnik po karierze: Początki pracy z aktorstwem głosowym

Często rozmawiam o aktorstwie głosowym z klientami, którzy chcą zająć się tłumaczeniami wideo. Zazwyczaj jest to część dyskusji na temat zalet dubbingu i napisów w tłumaczonych materiałach wideo. Ale na czym to dokładnie polega? Jeśli zastanawiasz się, jak dostać się do aktorstwa głosowego, ten post jest dla Ciebie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tym, jak zostać aktorem głosowym.

Aktorstwo głosowe - definicja

Zrozumienie, jak zostać aktorem głosowym, oznacza najpierw zapoznanie się z tym, co wiąże się z tym zawodem. Nie chodzi tu tylko o posiadanie ekspresyjnego głosu. Aktorstwo głosowe, w skrócie, to sztuka użyczania głosu postaciom filmowym lub telewizyjnym, reklamom, audiobookom i wszystkim innym, gdzie mówcę słychać, ale nie widać.

Różne dziedziny pracy Voice Over

Istnieje wiele różnych dziedzin pracy voice over. Z mojego doświadczenia wynika, że jedną z rzeczy, które osoby pracujące jako aktorzy głosowi często wymieniają jako kluczową zaletę swojego zawodu, jest różnorodność podejmowanych prac. Mogą istnieć znaczące różnice w realizacji voice acting w różnych dziedzinach. W związku z tym, jeśli zastanawiasz się, jak zacząć aktorstwo głosowe, może warto rozważyć, które z następujących obszarów chcesz najbardziej celować.

Filmy

Od animacji do dubbingowanych filmów obcojęzycznych, istnieje wiele pracy głosem dostępne w branży filmowej. Możesz być artystą głosu dla pełnometrażowych filmów fabularnych, animowanych filmów krótkometrażowych, a nawet zwiastunów i promos, z których każdy będzie miał swoje własne specyficzne wymagania i niuanse.

Gry wideo

Podczas gdy wiele osób myśli o filmach jako pierwszych, gdy przychodzi do zdobycia pracy jako aktor głos, warto pamiętać, że globalna branża gier wideo jest warta cztery razy więcej niż branża filmowa - i nadal szybko się rozwija. Ponadto, w przeciwieństwie do przemysłu filmowego, gdzie większość aktorów pojawia się na ekranie, przemysł gier wideo opiera się prawie całkowicie na aktorstwie głosowym.

Zabawki i gry

Przy tak wielu interaktywnych zabawkach i grach dla dzieci na rynku w dzisiejszych czasach, jest mnóstwo pracy dla tych, którzy skupiają się na tym sektorze, patrząc na to, jak dostać się do aktorstwa głosowego.

Telefon i inne interaktywne komunikaty głosowe

Znasz te irytujące systemy wiadomości telefonicznych, które monitują, aby powiedzieć słowo, a następnie nie rozpoznają, co powiedziałeś w odpowiedzi? Są one nazywane interaktywne odpowiedzi głosowe (IVR) systemów. Każdy z nich potrzebuje ludzkiego głosu w swojej istocie.

Podcasty

Podcasty również się rozwijają, ponieważ firmy starają się nawiązać kontakt z klientami na nowe sposoby. Ponownie, stanowi to doskonałą okazję dla tych, którzy zastanawiają się, jak zacząć voice acting.

Reklamy

Reklamy telewizyjne i radiowe często korzystają z usług voice over artist, aby promować konkretny produkt lub markę. Są to znacznie krótsze prace niż te wymienione powyżej i zazwyczaj jednorazowe, ale nadal mogą być przyzwoitym źródłem dochodu.

Aktorstwo głosowe w programach telewizyjnych

Programy telewizyjne zasługują na osobną wzmiankę, obok przemysłu filmowego. Dzieje się tak, ponieważ mogą one stać się źródłem stałej pracy, jeśli aktor głosowy jest częścią popularnego programu, który trwa przez kilka sezonów. Programy telewizyjne mogą być oczywiście także jednorazowe, jak np. filmy dokumentalne.

Słuchowiska radiowe lub audio-dramaty

Podobnie jak programy telewizyjne, dramaty radiowe i audio mogą trwać i trwać, stanowiąc doskonałe długoterminowe źródło dochodu z aktorstwa głosowego.

Audiobooki

Aktorstwo głosowe do audiobooków może być również lukratywne, w zależności od długości pracy. A ponieważ oczekuje się, że przemysł ten będzie się rozwijał w tempie 24,4% rocznie od 2020 do 2027 roku, jest mnóstwo pracy do obejścia.

Wydarzenia na żywo

Myślę, że prowadzenie imprez jako konferansjer na żywo może być czasem szczególnie zniechęcające dla aktorów głosowych. Dzieje się tak dlatego, że nie ma drugiego ujęcia. Mimo to, jest to obszar pracy, który warto poznać, jeśli nie odczuwasz presji związanej z pracą w czasie rzeczywistym.

Szkolenia/E-learning

Firmy szkoleniowe i e-learningowe wykorzystują aktorów głosowych na wiele sposobów, od nauki języków obcych po produkcję samouczków wideo.

Aktor głosowy: Umiejętności i wymagania

Istnieje kilka umiejętności, które będą Ci potrzebne, jeśli chcesz zostać artystą podkładającym głos. Dwie najważniejsze z nich to:

Elastyczność

Wspomniałem powyżej, że różnorodność w aktorstwie głosowym jest dużą częścią jego atrakcyjności. Jednak to wymaga od aktorów głosowych, aby być elastyczne w ich podejściu, siekanie i zmiany rodzaju pracy podejmują i godzin pracy w celu zaspokojenia popytu.

Pewność siebie

Świat voice over nie jest miejscem dla wallflowers. Będziesz musiał być pewny siebie self-starter w celu wygrania pracy i budowania relacji z klientami. Będziesz także musiał mówić pewnie podczas nagrywania.

Czego potrzebujesz, aby rozpocząć pracę w branży aktorstwa głosowego?

Czy usłyszałeś już wystarczająco dużo, abyś chciał dowiedzieć się więcej o tym, jak zostać aktorem głosowym? Tak? Doskonale. W takim razie przejdę do tego, czego będziesz potrzebował, aby zacząć.

Aktorstwo głosowe nie jest najtańszym sposobem na rozpoczęcie kariery, ale istnieje wiele sposobów, aby zaoszczędzić pieniądze na początku, o czym piszę poniżej.

Sprzęt

Przede wszystkim będziesz potrzebował domowego studia. To powinno być miejsce, które jest wolne od hałasu w tle, czy dźwięki gospodarstwa domowego lub hałasu ruchu, więc trzeba będzie go wygłuszyć. Profesjonalne materiały wygłuszające są drogie, ale można zrobić z wykorzystaniem kołdry i grube koce na początek, jeśli trzeba. Należy tylko pamiętać o pokryciu każdej twardej powierzchni, aby dźwięk się nie odbijał.

Należy pamiętać, że nawet duża szafa może służyć jako studio aktorstwa głosowego, jeśli jesteś wystarczająco ostrożny z konfiguracją.

Kluczowe elementy wyposażenia, które będą potrzebne to:

- Komputer

- Przyzwoitej jakości mikrofon pojemnościowy, który jest wyposażony w kabel XLR

- Pop ekran dla mikrofonu

- Mikser

- Przyzwoite głośniki do słuchania siebie z powrotem

- Oprogramowanie do nagrywania

Oprogramowanie

Istnieją różne opcje dostępne, jeśli chodzi o oprogramowanie do pracy z głosem. Upewnij się, że czytasz wiele recenzji, aby upewnić się, że masz najbardziej odpowiednie oprogramowanie dla Twojej konfiguracji.

Dema

Kluczowym wymogiem rozpoczęcia pracy jako artysta voice over jest Twoja rolka demo. Twoje dema są szansę, aby pokazać swój niesamowity talent wokalny, czy na własnej stronie internetowej lub poprzez bezpośrednie pitches do potencjalnych klientów. Istnieje wiele przykładowych skryptów dostępnych online, które można wykorzystać podczas nagrywania dema.

Twoja własna strona internetowa

Jak już wspomniałem o własnej stronie internetowej, warto rozwinąć na to szybko tutaj. Będziesz potrzebował miejsca, aby wyszczególnić swoje umiejętności i dzielić się swoimi głosami nad dema pracy i sukcesów. Strona internetowa jest idealnym miejscem i nie kosztuje ziemi, aby utworzyć. Alternatywą może być profil online, który umożliwia przesyłanie klipów i prezentowanie swoich kwalifikacji zawodowych.

Najczęstsze trudności, z jakimi borykają się aktorzy głosowi

Aktorstwo głosowe może być ekscytującą i satysfakcjonującą karierą, ale nie oznacza to, że jest pozbawione wyzwań. Do najczęstszych trudności związanych z pracą aktora głosowego należą:

- Wzrosty i spadki tempa pracy

- Zmęczenie głosem i choroby, takie jak przeziębienia, które wpływają na głos

- Brak wynagrodzenia za czas choroby i urlopu (jak w przypadku wielu freelancerów)

- Potrzeba dodatkowego sprzętu, aby dostarczyć niegłosowe odgłosy

- Nieoczekiwany hałas w tle, od lokalnej ciężarówki do recyklingu do sąsiada budującego dobudówkę

- Nieregularne godziny pracy (dla jednych jest to dodatkowy atut, dla innych ból).

Początki pracy w aktorstwie głosowym

Jeśli chodzi o naukę aktorstwa głosowego, jest wiele rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę. Jeśli poważnie myślisz o rozpoczęciu pracy, skorzystaj z poniższych wskazówek, aby rozpocząć karierę aktora głosowego.

Poznaj tajniki tej dziedziny - badania, badania, badania

Tak jak w przypadku każdej nowej branży, będziesz musiał poświęcić trochę czasu na badania. Czy powinieneś pracować jako freelancer czy dla agencji? Ubiegać się o pracę za pośrednictwem witryn tablicy pracy lub najpierw uruchomić własną stronę internetową? Jaki rodzaj pracy voice acting najbardziej potrzebuje Twojego szczególnego akcentu? Poświęć czas na badania i zbuduj plan, który pozwoli Ci rozpocząć karierę we właściwy sposób.

Szkolenie

Aktorstwo głosowe nie polega tylko na tym, że siadasz i mówisz do mikrofonu. Na początku będziesz musiał zainwestować w szkolenie. Istnieje wiele możliwości, a wielu trenerów emisji głosu współpracuje z Tobą za pośrednictwem wideokonferencji. Są one nieocenionym źródłem wskazówek i porad, więc może warto zarezerwować sesję z kilkoma trenerami, aby skorzystać z ich łącznego doświadczenia.

Konfiguracja sprzętu

Jeśli nie jesteś tak pewny siebie z technologią, nadszedł czas, aby stawić czoła swojemu strachowi i nauczyć się. Będziesz musiał odpowiednio skonfigurować swój sprzęt, abyś mógł nie tylko nagrywać swój głos, ale także edytować go, usuwać szumy oddechowe i inne.

Sprzęt

Będzie trochę prób i błędów związanych z prawidłowym ustawieniem sprzętu, więc spróbuj się z tym bawić i ciesz się tworzeniem swojego nowego miejsca pracy. Pamiętaj, że podstawy, których będziesz potrzebować to:

- Komputer

- mikrofon

- Osłona przed hałasem

- Mikser

- Przyzwoite głośniki

- Oprogramowanie do nagrywania

Oprogramowanie

Będziesz naturalnie kierować się swoim budżetem, ale niektóre popularne przykłady oprogramowania, które pozwalają nagrywać i edytować swój głos to:

- Adobe Audition

- Sony SoundForge Pro

- Wavasour

- Cubase

- Audacity

- Twisted Wave

Tworzenie portfolio

Twoje portfolio jest okazją do zaprezentowania swoich talentów, więc pamiętaj, aby podkreślić każdy z poniższych elementów:

Dema

To one będą miały największy wpływ na przekonanie klientów, aby zaprosili Cię na przesłuchanie. Upewnij się, że są one obfite i wysokiej jakości. Jeśli potrafisz wykonywać różne akcenty, to jest to Twoja szansa, aby je pokazać.

Nagrania

Kiedy już zaczniesz pracować jako aktor głosowy, będziesz mógł dołączyć klipy z nagrań, przy których pracowałeś, aby zademonstrować swoje doświadczenie.

Pełny profil

Klienci będą chcieli wiedzieć o Tobie więcej niż tylko Twój głos. Wykorzystaj swoje portfolio, aby dać im szansę na poznanie Ciebie, od rodzaju pracy, w której jesteś najlepszy, po Twoje stawki. Dodanie szczegółów, takich jak lokalizacja, inne umiejętności/zainteresowania i tak dalej pomoże potencjalnym klientom uzyskać bardziej osobisty nastrój od Ciebie.

Specjalistyczne umiejętności i wiedza

Czy mówisz w więcej niż jednym języku lub masz dogłębne zrozumienie np. terminologii medycznej lub prawnej? Jeśli tak, pamiętaj, aby zawrzeć to w swoim portfolio, aby osoby czytające je mogły docenić cały wachlarz Twoich umiejętności.

Przesłuchania i zdobywanie doświadczenia

Z przygotowanym portfolio, czas zacząć szukać pracy. Będziesz musiał przesłuchiwać role i stopniowo zdobywać doświadczenie.

Marketing

Będziesz potrzebować dużo odporności, jeśli chodzi o marketing jako artysta podkładający głos. Podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju pracy freelancera, to od Ciebie zależy, ile czasu i energii poświęcisz na marketing, a także rodzaj pracy marketingowej, którą podejmiesz. To, czy skupisz się na networkingu, mediach społecznościowych, mailingach, swojej stronie internetowej czy jakiejkolwiek innej formie marketingu, zależy od Ciebie. Pamiętaj tylko, aby sprawdzać, jak skuteczne są Twoje wysiłki, aby z czasem udoskonalać swoje podejście.

Inspiruj się - popularne prace aktorów głosowych z ostatnich kilku lat

Istnieje kilka znakomitych przykładów udanej pracy aktorskiej głos tam, jak również niektóre raczej mniej imponujące wysiłki (mniej powiedzieć o aktorstwo głosowe na Watch Dog Legions gry wideo wydanej pod koniec 2020 roku, tym lepiej).

Niektóre z najbardziej inspirujących przykładów pracy voice acting w ciągu ostatnich kilku lat obejmują:

- Tara Strong

- Jim Cummings

- Nancy Cartwright

- Harley Bird

- Kevin Michael Richardson

Zróżnicowana kariera Tary Strong pokazuje, jak różnorodne mogą być zadania związane z podkładaniem głosu. Występowała we wszystkich seriach gier wideo, od Final Fantasy i Metal Gear Solid po niezwykle popularną kreskówkę Atomówki.

Jim Cummings podkładał głos w prawie 400 filmach i programach telewizyjnych. Jego najsłynniejsza rola? Udzielanie głosu Kubusiowi Puchatkowi i Tygrysowi, którą to rolę pełni od 1988 roku.

Nancy Cartwright to kolejny aktor podkładający głos, który ma za sobą długą karierę. Od 1989 roku podkłada głos Bartowi Simpsonowi, a także innym postaciom, takim jak Ralph i Nelson.

Harley Bird to kolejny niezwykle znany głos. Ta młoda artystka podkładała głos Śwince Peppie przez 13 lat, zanim odeszła na początku 2020 roku.

Mój ostatni przykład, Kevin Michael Richardson, jest superbohaterskim stalowcem. Na przestrzeni lat wcielał się w Jokera, Wolverine'a, Shreddera (w Teenage Mutant Ninja Turtles) i Groota w Guardians of the Galaxy.

Sukces w aktorstwie głosowym

Mam nadzieję, że ten przewodnik po tym, jak dostać się do aktorstwa głosowego był dla Ciebie przydatny. Praca aktora głosowego może być niezwykle satysfakcjonująca, ale wymaga ciężkiej pracy, aby odnieść sukces. Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki, powinieneś być dobrze przygotowany do rozpoczęcia udanej kariery w tej ekscytującej i rozwijającej się branży.

Podsumowanie

Podsumowując, aby dostać się do aktorstwa głosowego, będziesz potrzebował:

- Czysty, ekspresyjny głos

- Dźwiękoszczelne studio domowe z odpowiednim sprzętem i oprogramowaniem

- Dużo pewności siebie i odporności

- Strony internetowej i portfolio, aby zaprezentować swoje umiejętności

- proaktywne podejście do nawiązywania kontaktów i marketingu swoich usług

Mając to wszystko na miejscu, nadszedł czas, aby rozpocząć swoją nową karierę jako aktor głosowy.

Joanna Mikrut

Redakcja rumunski.info.pl